Tábor se bude odehrávat ve východní části Krkonoš, v okolí vesničky Horní Maršov. Do této oblasti pojedeme již několikátým rokem a máme zde spoustu oblíbených míst kde můžeme žít, spát, jíst, pracovat, kde nás uvidí rádi a kam se rádi podíváme my. Tábor nestrávíme na jednom místě, ale poznáme z Krkonoš mnohem víc.

Nyní je zde překrásné, téměř liduprázdné údolí, kde Sklenářovice sice již neuvidíte, ale pomocí mnoha indicií vytušíte, že zde byly. A zvláště tam, kde zbyly jen rozvaliny bývalých sudetských statků, byla krajina kolem lemována stromy, šedesát let neprořezávanými, neotrhávanými, zapomenutými…

Nad Sklenářovickým údolím se tyčí Rýchorský kříž s dalekým výhledem do kraje, odsud je to už jen kousek na vyhlídku u Rýchorské boudy, stojící na vršku horského hřebene, za jehož horizontem už vykukuje Sněžka. I na její vrchol je to z naší louky pro leckoho nedaleko…

A onen genius loci? Jen na málo místech se můžete procházet sadem, přebíhat přes valy kamenů kdysi dávno nasbíraných hospodáři z polí a přemýšlet, jak se asi žilo těm, kteří již dávno odešli a v jejichž polorozbořených domcích se usídlily břízy a bez.

Význam dobrovolnické práce

Sklenářovické údolí dnes vypadá úplně jinak, než před 100 lety. Tehdy tu byla obydlí a lidé tu hospodařili po celém údolí. Stromy se tu vyskytovaly jen zřídka, na rozdíl od dneška. Jak se údolí vylidnilo, tak údolí začalo zarůstat a lesy přebraly nadvládu nad okolím. O současné zbylé louky se stará Správa krkonošského národního parku a snaží se, aby dále nezarůstaly.

Sklenářovice v 50. letech Sklenářovice v roce 2020

Sklenářovické údolí v 50. letech a dnes

Nachází se zde i naše milovaná rozruší louka, kde pořádáme Bezevšeho a další víkendovky. Dříve zde stával kravín, což vedlo k přehnojení půdy a louka postupně zarostla kopřivami a dalšími rostlinami, kterým vyhovuje bohatá půda na živiny. Pravidelným kosením odstraňujeme z louky nadbytečné živiny a dáváme šanci vzácným kytkám se vrátit na tuto krásnou louku. Například orchideje a další luční kvítí preferují chudou půdu na živiny. Naším počínáním podporujeme místní biodiverzitu a již se to začíná hezky projevovat. Louky vzkvétají různými barvami a všude něco skáče, leze a bzučí.

Objevuj atmosféru Sklenářovic

Přejeď myší po černých obrázcích níže a nasaj atmosféru tábora Bezevšeho.

Další obrázek…